Ütle mulle, kuidas Sa suhtud menstruatsioonisse, ja ma ütlen, kes Sa oled. Ok, seda ma võib-olla ei suuda. Aga: ütle mulle, kuidas Sa suhtud menstruatsioonisse, ja ma ütlen Sulle, kuidas Sa suhtud oma kehasse. Kuidas Sa suhtud endasse kui naisesse. Aga ütle mulle, kuidas Sa suhtud seksisse menstruatsiooni ajal, ja mina ütlen Sulle… Võtame nüüd natuke hoogu maha.

Inta ja Mattias on abielus olnud viis aastat. Kooselu alguses magasid nad teineteisega tihtilugu ka Inta menstruatsiooni ajal, sest siis nad lihtsalt veel nii väga tahtsid teineteist. Pealegi, Intal oli tol ajal probleeme rasestumisvastaste vahenditega kohanemisel: ta vahetas pille mitu korda, aga ikka tähendasid need tema jaoks vereeritusi valel ajal ja menstruatsioone, mis ei tahtnud ega tahtnud lõppeda. Nii et ega neil eriti valikut polnudki: mõnikord olid Intal nädal aega “päevad”, siis kaks nädalat vahet, siis jälle “päevad”. Mattias võttis asja nii, nagu ta oli, ja ei lasknud ennast segada.

Aga kooselu edenedes tekkis rutiin, nagu see tihtilugu tekib, ja “päevade”-aegne seks hakkas Mattiasele aina vastumeelsemaks muutuma. Inta tajus seda, ja ei teinud “päevade” ajal enam ka ise eriti algust. Kui mõnikord siiski, leidis mehe ja naise vahel aset umbes järgmine kahekõne:

– Kallis, mis oleks, kui…

– Aga sul on ju põhi alt ära jälle.

– Nojah, aga ainult väga natukene veel.

– Ah, pärast on sul jälle mingi põletik või seen…

– Ma nii väga tahaks…

– Aga sa ju homme lähedki arsti juurde. /---/ Tegelikult, mul kael valutab…

Vaikus. Vaikus. Vaikus.

Viimaks viib Mattias Inta käe enda peenise juurde, mis peab olema märgiks, et ta on nõus. Intal on tuju muidugi läinud, aga ta teeb, mida Mattias eeldab, sest tema meelest on ka kehv seks parem kui mitte midagi. Mattias nõuab nagu ikka, et käterätik voodisse alla pandaks. Sätivad siis. Ja seksivad. Tujutult mõlemad. Mattias selle pärast, et Inta tahab, ja Inta selle pärast, et oma pettumust varjata ja Mattiast mitte haavata.

Menstruatsioon on naiseksolemise lahutamatu osa

Menstruatsioon kuulub naise juurde. Naised võivad end küll “pahade päevade” ajal teinekord kehvasti tunda, üks rohkem, teine vähem, ja menstruatsiooni kiruda, aga kui naisele pakutaks imerohtu, mis võtab “päevad” ära ja tagasi toogi, siis vaevalt küll me kõik sellega nõus oleksime (oleneb kindlasti sellest ka, kuidas lapsesaamise võimalusega jääb). Kui palju meie hulgas on neid, kes valivad hormoonspiraali? Vähe, ja siin ei ole oluline mitte ainult hinnaargument. Menstruatsioon meenutab kord kuus meile omal verisel moel, et oleme naised.

On naisi, kelle jaoks menstruatsioon tähendab kohutavaid valusid ja meeletuid verejookse. Nagu neidki, kelle enesetunnet see väga vähe mõjutab. Tean naisi, kes ronivad “päevade” ajal valust mööda seina üles ja kaotavad teadvuse. Mõni neist annaks pool elu, kui võiks alles jääva aja selle piinata elada. Ent tunnen ka niisuguseid, kes menstruatsiooni ajal eriliselt särama löövad. Nad ütlevad, et tajuvad maailma imeliselt selgelt ja kirkalt ning suudavad just sel ajal intuitsioonile tuginedes teha õigeid otsuseid.

Mehed teavad, et naistel on menstruatsioon. Suur osa mehi suhtub sellesse kui täitsa loomulikku asja ja arvestab “päevade” ajal naiste soovidega harilikust enam, olgu see seksisoov või mõni muu. On mehi, kelle jaoks menstruatsioon on midagi müstilist arusaamatut ja võõrast, aga ometi midagi säärast, mis on naise salapärase loomuse lahutamatu osa. Ja muidugi on ka niisuguseid, kelle jaoks menstrueeriv naine on roojane, räpane olend, kellest on targem eemale hoida. Ja ei mingit seksi, jumal hoidku!

<Seks ja “päevad”: taustaküsimus ja maitseasi

Suhtumises menstruatsioonisse väljendub suuresti suhtumine naisesse: naise suhtumine iseendasse ja mehe suhtumine naisesse. Ent suhtumine sekski menstruatsiooni ajal, paistab, on rohkem siiski taustaküsimus ja maitseasi. Tundub, et selle järgi meest mehena ja naist naisena hinnata ei saa - vähemasti mitte alati. Siin mängivad kaasa paljud muud tegurid:

*haridustase - nõnda nagu rohkem haridust saanud inimesed harrastavad sagedamini suuseksi, on nad ka tunduvalt vabameelsemad selles, mis puudutab menstruatsiooniaegset seksi;

*kultuuriline ja religioosne taust - kristlastel, moslemitel ja kõigil teistelgi usklikel on selle asja kohta oma arvamus, millesse me siin pikemalt süvenema ei hakka;

*kasvatus - kui lapsele on õrnas eas sisendatud, et menstruatsioon on midagi räpast ja isegi ohtlikku, siis ei maksa küll loota, et ta täiskasvanuna menstruatsiooniaegset seksi loomulikuks peab;

*varasemad seksuaalkogemused - kui inimene on kogenud seksuaalsuhteid partneritega, kelle jaoks menstruatsiooniaegne seks on tabu, võib pikapeale ise sedasama seisukohta jagama hakata;

*avatus uutele kogemustele - ühed meist lihtsalt on valmis rohkem proovima ja katsetama, teised vähem. Mõned meist lihtsalt on konservatiivsemad kui teised, loomust ei saa eriti muuta. Kui just ise väga ei taha.

Jne. Igaüks võib põhjusi leida veel hulga. Aga kuulame nüüd, mida arvavad sellest asjast neli naist ja üks mees.

Meeri: oma kaaslannale teen, ise ei taha

Olen menstruatsiooni ajal seksinud küll, ehkki tunnistan ausalt - üsna harva. Aga on juhtunud nii, et mõlema elukaaslasega tutvumise kõige kuumemal hetkel olid mul “päevad” kas just alanud või kohe-kohe lõppemas ning suur kirg niivõrd üleääre ajamas, et käehoidmisega piirdumine olnuks suisa isikuvastane kuritegu.

Endine abikaasa (nimetagem teda näiteks Jüriks) oligi vist esimene, kellega menstruatsiooni ajal vahekorras olin. Ta on inimesena niivõrd avatud ja vabameelne, täiesti erinev minu senisest šovinistlikust ettekujutusest ning kodusest veenmisest, et “naiste asjad” on ainult naiste asjad ja et ükski mees ei pea ega saagi neist aru saada.

Jüri lihtsalt eksisteeris rahulikus kõikemõistmises: teadis, aktsepteeris, sai aru. Ja oskas olla täpselt nii mitte-pealetükkiv, et kõik kujunes kuidagi loomulikult ja iseenesest. Mina muidugi põdesin - mis sest, et duširuum käepärast ja Jüri pidas asjade kulgu täiesti loomulikuks. Õnneks olid “päevad” juba lõppjärgus, suurema verejooksu ajal poleks küll tihanud voodisse minna ja eriti veel esimest ööd koos veeta.

Pärast käisime koos duši all ja polnudki midagi hullu. Ent tegelikult: poleks olnud seda esimese-ja-võibolla-ainukeseks-jääva-öö uima, siis poleks ma ilmselt “päevade” ajal seksida tihanud.

Edasises kooselus sai küll üsna kindlalt paika pandud, et menstruatsioon on “püha aeg”, mil vahekord praktiliselt kõne allagi ei tulnud - minu enda initsiatiivil ja nõudmisel. Tema jaoks ei olnud menstrueeriv naine kuidagiviisi võigas, mulle endale tundus aga seks siis kuidagi ebanormaalselt räpane. Plekilised linad ja vajadus kohe pessu minna, muidu nahal kole korp… võeh.

Pealegi võib päevade ajal igasugu muid asju teha: näiteks mehele suuseksi. Kui muidugi üldse on vaja, sest nädalane auk seksielus ei tapa ju kedagi ja suhtele ei mõju pisikesed pausid ka häirivalt.

Minu teine kooselu on kooselu naisega. Ilmselge, et lesbilise suhte puhul on suuseksil väga suur roll - kui traditsioonilise mehe-naise vahekorra saab seda veel kuidagi puhtamalt ja esteetilisemalt sättida, siis… sõrmed ja suu - no ei õnnestu kuidagi.

Isiklikult: kui mu kaaslannal on “päevad”, siis mind see ei segagi. Vahetult enne seksi tuleb korralikult pesus käia ja tampoon aitab üsna hästi. Ent ikkagi on vahekord siis kuidagi eriti ettevaatlik, ja kui pidevalt end kontrollima pead, iga liigutust kalkuleerid, siis jääb spontaansuse puudumise tõttu suur osa lõbust puudu.

Hoolimata faktist, et ma ise teise “päevadest” suurt numbrit ei tee, ei kujuta ma hästi ette, et keegi mulle “päevade” ajal suuseksi teeks - olgu ma või survepesulast läbi käinud… Isiklik kompleks, saan aru. Meie suhtes olen mina nii ehk naa see, kel iseenda keha suhtes suuremad kompleksid - tema võtab asja vägagi lõdvalt. Niisiis olen nõus tegema, ent iseendale - no thanks…

Lisaks räpasusele on menstruatsiooniaegsel seksil teinegi miinus: paratamatult suurendab see verejooksu. Tean, et väga paljud naised on “päevade” ajal eriti seksimaiad. Aga mul juba alateadlik refleks piirab isu. Järgmisel päeval ja samal öölgi on kõht valus ja voolus kahekordistunud - milleks paaritunnise pooliku lõbu pärast nii palju ebameeldivust tekitada.

Üldiselt, kui ikka mõlemad partnerid tahavad ja pesemisvõimalused on olemas, siis miks mitte. Muide, üldiselt jaguneb lesbide seas vastus küsimusele, kas seks menstruatsiooni ajal on ok, täpselt pooleks. Mida vanem, seda avatum ollakse; mida noorem, seda vähem on neid, kes seksi sel ajal lubatuks peavad.

Eret: seks on loomulik. Päevad ju ka.

Menstruatsioon on loomulik asi. Seks on ka loomulik asi. Seepärast tundub üllatav, et mõne arvates need asjad kokku ei sobi. Vastupidi, mõnes mõttes on seks “pahade päevade” ajal isegi erutavam, sest alakeha on kuidagi tundlikum.

“Päevade” ajal seksist keeldumine on umbes sama, kui et su kallim teatab sulle korrapäraselt, iga kuu, et sa oled vastik, räpane ning eemaletõukav. Mina sellist meest oma voodis tunda ei taha.

Jumal tänatud, suurem osa (noor)mehi saab asjadest täpselt samamoodi aru, võttes punaseid külalisi kui väikest ja mööduvat ebamugavust. Mida need tegelikult ju ongi. Enne vahekorda tampoon välja, pärast uus sisse, linad pesumasinasse ja kogu video!

Ent kuidas saada teada, mismoodi partner asjasse suhtub? Vahel tuleb appi võtta pisuke kavalus, öeldes pärast eelmängu ülierutatud härrale, endal õnnetu külmetava kutsika nägu peas: “Aga me ei saa ju …” Igatahes mina pole veel näinud meest, kes oleks nõus poolel teel tippu loobuma pelgalt “väikse lekke” pärast. Ja edaspidi ei teki sel teemal enam mingit arutelu.

Vahel, kui “päevad” algavad ootamatult, tuleb mängu “õnnelik” juhus. Näiteks ükskord juhtusin pärast naine-peal-armurõõme püsipartneri kõhule korraliku loigu tilgutama. “Sa võtsid mult just süütuse,” teatasin, ning me saime mõlemad korraliku suutäie naerda.

Alati on ka võimalus tampoon sisse jätta ning loota, et erutushoos ei märka rüütel midagi ebatavalist. Muidugi varitseb selle variandi puhul oht, et hiljem peab günekoloog seda kõhuõõnest taga otsima. Mis ei pruugi enam nii mõnus olla.

No ja pisikesed piirangud on lekkivana seksides ikka ka. Mu enda jaoks on tõeline turnoff, kui noormees tampooni vahetama tükib. Tõepoolest, uudishimu naisterahva toimimise vastu võiks küll mõnel teisel moel rahuldada.

Suuseksist keeldub sel ajal lõviosa aadamapoegi. Peremehele ei pruugi meeldida, kui juhtud kiiruga käest poetatud kasutatud tampooni tema voodi alla unustama.

Ka vereloigus ärkamine äratab vähestes sooje tundeid. Mäletan, et kord juhtus loik nirisema eriti ebasobivasse kohta - armukese auto esiistmele. Nühkisime seda siis lumega, sest 10-kraadise külmaga üksildasel metsateel muud võtta polnud. Meeletu plekipaanika tingis asjaolu, et tunni pärast vajas seda sõidukit juba kallima seaduslik abikaasa, kel sugugi samal ajal põhi alt ära polnud.

Õnneks saime reetlikud jäljed siiski maha ja praegu meenutan ma toda kogemust ühena elu parimaist vahekordadest. Aga kirglik seks abielumeestega on juba hoopis teine teema.

Helle: meie hindame seksi duši all Seks ja “päevad” - teine ei välista esimest kohe kindlasti, vastupidist on ette tulnud küll. Tänapäeva mugavustega elu juures, kus ennast pestakse märgatavamalt sagedamini kui kord kuus või nädalas saunas käies, ei tähenda vähemalt meil “päevad” küll mitte ühtlasi nädalast puhkust seksist.

“Päevade” ajal on muidugi eriti hinnatud “märg seks”, st vahekord duši all. Kui ma oma teisepoole eelistusi uurisin, siis sain vastuseks, et oraalseksi ta just ei teeks, kuid muidu pole tal menstruatsiooniaegse seksi vastu midagi.

Kokkuvõttes: täiesti loomulik asi. Meil pole kordagi tekkinud küsimust, et kas võib või ehk ei peaks. Safeguardi kasutajad jutustavad muidugi hirmsaid lugusid bakteritest, kuid mina laseksin neil rahus oma allergiaid nautida. Meie tunneme samal ajal seksist mõnu.

Lenna: kui isu on, siis tampooniga võib

Põhimõtteliselt mulle päevade ajal seksida ei meeldi, kui see tähendab, et pärast on kogu voodi ja mõlemad partnerid ära lagastatud.

Aga kui ikka suur isu on, siis on kaks mulle vastuvõetavat varianti. Esiteks: võib seksida tampooniga. Seda tuleb muidugi teha ettevaatlikult, et tampooni pärast ikka kätte ka saaks. Aga see on võimalik, kui tahtmist on. Järele proovitud. Toimib.

Teine võimalus on lihtsalt teha suuseksi või pettingut. Loomulikult ka tampooniga.

Georg: uusi linu tahaks, muidu ok

Mul on seksi päevade ajal, ütleme nii, ette tulnud küll, aga peamiselt kogemata. Päris mitu korda. Noh, nii, et mina ei tea ja tüdruk ei tea, et päevad on alanud. Või siis nii, et tüdruk arvab, et on lõppenud, aga päriselt ei ole veel ikka. Aga ühe korra oli meelega. See oli saunas. Siis ei olnud küll midagi erilist ega teistmoodi, seks nagu seks ikka. Mina üldiselt sellest suurt numbrit ei tee, kui kohe pesta saab, ja saunas ju saab. Ega tingimata saun ei pea olema, peaasi, et pesemisvõimalus. Ja no uusi linu kah tahaks, muud midagi.

Tavaliselt ongi nii, et naised teevad oma päevadest palju suurema numbri kui mina. Kui on see kogemata-case, siis nad ehmuvad ära, et oih, näe, ma ei teadnudki. Mulle teeb see ehmatus tavaliselt nalja. Mis seal siis ikka on, duširuum on ju siinsamas ja linad saab ikka uued. No milleks pabistada.

Minu kui mehe jaoks on päevadeaegne seks võib-olla natuke teistmoodi ikkagi selles mõttes, et kuidagi karedam tunne on. Ja siis jääb vahekord lühemaks. Mitte et see kuidagi erutavam oleks, see on selline neutraalne karedus. Aga see on asja negatiivne külg, et lühemaks jääb siis vahekord.

Tegelikult, olen tähendanud, et kindla sekspartneri olemasolu korral kipub päevadeaegne seks ära kaduma. Sest kindlat partnerit tikutakse endastmõistetavaks pidama. Aga vaat see teeb jälle sekski leigeks ja planeerituks.