Kas saab veel kedagi üllatada väitega, et Eesti mees sureb liiga noorelt? Vaevalt küll. Teame, et meeste elupikkuse keskmise viivad alla nooremas eas surmaga lõppenud vigastused, vägivald, enesetapud, hiljem aga eelkõige südamehaigused.

Arstide Päevade satelliitsümpoosiumil ütles meestearst Margus Punab, et põhjuseks on meeste enneaegne füüsiline ja psühholoogiline kulumine, mis viib destruktiivse, hävitava käitumiseni või hoolimatuseni nii iseenda tervise kui ka kaaskodanike suhtes.

Üksindus, puuduvad või puudulikud sotsiaalsed sidemed on tõusnud paljudes uuringutes iseseisvaks ja sageli ka kõige olulisemaks riskiteguriks. Just nimelt meestele on abikaasa või elukaaslane kõige tähtsamaks tugiisikuks - nii on see 66 protsendil meestest. Järgnevad sugulased - kümnel protsendil sõbrad ja töökaaslased, kuid tervelt kümnel protsendil pole üldse kedagi. Naistel on see jaotus palju ühtlasem - abikaasa 26%, sugulased 26%, sõbrad 28% ja vaid neljal protsendil pole kedagi.

Seks kui tervise baromeeter

Pikaajaline kooselu hoiab mehe tervemana, pärast haigust paraneb ta sellisel juhul oluliselt kiiremini. Lähedussuhte aluseks on aga kehaline kontakt ja seksuaalelu. Hea seksuaalelu eelduseks on võimalikult hästi toimivad veresooned ja süda - ja seksi halvavad samad asjad, mis veresoonigi kahjustavad. Need on suitsetamine, vere lipiidide (sh kolesterooli) sisalduse häired, kõrge vererõhk, vähene füüsiline aktiivsus, ülekaalulisus, alkoholi liigtarvitamine ja mitmesugused psühholoogilised stressorid. Kõik see kahjustab veresoonte sisekihti - endoteeli.

Seepärast võib erektsioonihäire teke või süvenemine olla esimeseks veresoonte ja südame probleemide märguandeks. Tervelt 64% meessoost infarktipatsientidest said eelnevalt hoiatuse erektsioonihäire näol. Erektsioon on kui südame tervise baromeeter - kui seisab hästi ja soovi on, siis on tõenäoliselt kõik ka südamega korras. Ka siis, kui südamega on probleeme olnud, ei tasu seksi karta - kui kuulute nende õnnelike hulka, kellel on ka peale infarkti kõik ikka veel enam-vähem, siis on seks teile mistahes asendis sama ohtlik kui põrandapesemine või golf. Kuid see kehtib eelkõige oma elukaaslasega asja ajades.

Mida teha erektsioonihäirega? Mis siis ikka - tuleb minna meestearsti manu. Üle 90 protsendi pöördunutest saab abi.

Müüte südamehaigete seksuaalelust

Müüt 1: Seks on suure energiakuluga tegevus ja seepärast peavad südamehaiged seksist hoiduma või kasutama "energiat säästvaid" asendeid - näiteks "naine peal". Tegelikkus: Seks tavapärase parneriga ja tavalise intensiivsusega mistahes meeldivas asendis on umbes sama koormav kui tolmu pühkimine või aiatöö. Kui asi läheb ägedamaks, siis on see sama koormav kui põrandapesu või golf.

Müüt 2: Südamehaiged surevad seksi ajal sagedamini infarkti ja äkksurma tõttu. Tegelikkuses suureneb 50aastase mehe infarktirisk seksimise ajal 0,01%, s.t sisuliselt on ohu suurenemine olematu. Igale südamehaigele on tema seisundile vastav seksuaalne aktiivsus tervist soodustav, mitte kahjustav tegur.