Küll nad on head! Viivad lausa keele alla. Anne (28) paneb suhu juba viienda sokolaadikommi. On pühapäeva lõunaaeg ja Anne lamab oma voodis. Väike teler mängib, teki peale on laiali laotatud mõned klantspaberil ajakirjad ja sealsamas kõrval on kutsuvalt lahtine kommikarp. Kas poleks aeg üles tõusta? Ei, üles tõusta Anne täna ei viitsi. Ja milleks? Anne võib teha, mis tahab, sest ta elab üksi.

Üksielajad unistavad siiski lähedusest

Järjest rohkem inimesi elab üksinda, eriti suuremates linnades. Igaühel meist on tutvusringkonnas mõni vallaline mees või naine. Sageli kadestatakse neid nende iseseisvuse, sõ1tumatuse ja (arvatava) meelekindluse pärast. Põhjuseks on muidugi ka see, et just neid üksi elamise eeliseid armastavad nad ise ikka ja jälle rõhutada.

Siiski on asi enamasti nii, et üksik mees või naine on teinud ebameeldivusest vooruse. Nad elavad üksi lihtsalt sellepärast, et ei ole sobivat partnerit leidnud. Ja isegi need, kes on valinud üksielamise, pidades seda paremaks, ei ole sugugi alati oma olukorra üle õnnelikud. Uuringute andmetel on 48%-1 üksielajatest rahuldamata ihasid. Esimesena nimetati vajadust läheduse järele. Suur enamus (82%) peab oma praegust suguelu ebarahuldavaks ja 40% rahuldavad ennast vähemalt korra nädalas ise. Kaks eriti huvitavat arvu on 59% - nii paljud unistavad suurest armastusest, ja 51 % - nii paljud pelgavad võtta endale püsisuhtega kaasnevat vastutust.

Süda töötab säästureziimil

Üksielamise sisuks on pidev võnkumine vabaduse ja kire vahel. Ühelt poolt on väga ahvatlev olla isiklikes asjades alati iseenda peremees. Ei ole vaja teha kompromisse, kellelegi järele anda, kellegagi arvestada. Ei ole vaja loobuda võimalikest juhusuhetest ja muudest seiklustest. Teisest küljest haarab üksinda elajat lühema või pikema aja tagant see hiiliv ja rusuv üksindustunne. Seepärast on üksielajad haruharva veendunud erakud. Enamik neist püüab tagaust lahti hoida. Üksielajad kalduvad lõtvadele suhetele, mis toimivad vastavalt vajadustele - kui on vaja südant puistada või tekib soov seksida, siis võetakse partneriga ühendust, kuid hoidutakse vastastikustest kohustustest ja nõudmistest. Süda töötab seejuures säästureziimil.

Anne: "Enamasti on üksinda hea. Üksi elamine ei tähenda ju seda, et mul ei oleks juhusuhteid. Aga aeg-ajalt tuleb selline tunne, et oleks hea, kui oleks keegi, kellega koos minna läbi tulest, veest ja vasktorudest..."

Mida teha, kui kannatad üksinduse all?

1. See kõlab kulunud klizheena, aga psühholoogid jäävad sellele kindlaks: esimene samm teel paranemisele on olukorrast aru saada! Seega, kui sul on üksi olemisest kõrini, ära kurda oma kurja saatuse üle, vaidtegutse. Esimene ülesanne on ennast kriitilise pilguga hinnata. Kuidas ma teistele mõjun? Milliseid signaale ma välja saadan? Kas mapeletan teisi oma pessimistlikkusega?

2. Kas sa oled uueks armastuseks valmis? Kas su hinges on veel haavu varasemast pettumusttekitanud suhtest? Kas sa ihkad tõesti uut suhet või tahad hoopis oma tunnete eest põgeneda? Viimane ei ole hea lähtepunkt uueks alguseks. Parem lase negatiivsed emotsioonid välja. Abi võib olla eelmise parineri halbade omaduste üksikasjalikust kirjapanemisest.

3. Mida sa ootad? Elu näitab et unelmate printsi või printsessi, kes meile tingimusteta alistuks ja kõik meie soovid silmadest ära loeks, ei ole olemas. Mõtle, millised on sinu peamised nõudmised uuele partnerile. Keskendu uue kaaslase otsimisel sellele, mis on sinu jaoks oluline!

4. Mida oled sa valmis andma? Kaua üksi elades on halvad harjumused kerged tekkima. Aga kahekesi elades on tingimata vaja olla valmis kompromissideks. Kui tahad leida kestvat õnne, süs ära seda unusta.

5. Roni oma teokarbist välja. Sinu unelmate partner ei tule uksele koputama. Elukaaslase leidmiseks tuleb minna inimeste hulka - üritustele, spordiklubisse, pidudele. Mida erinevamatesse seltskondadesse, seda parem!

Kas üksielajad on õnnetud?

On üldlevinud arvamus, et need, kes elavad koos partneriga või on seaduslikus abielus on õnnelikumad ja oma eluga rohkem rahulolevamad kui va11alised. Paraku pöörab hiljuti Inglismaal korraldatud uurimus selle käibetõe peapeale! Küsitleti 440-tnaist ja meest vanuses kuni 65 aastat. Küsitlejate suureks hämmastuseks selgus, et üksikud naised on oma eluga rohkem rahul kui abielunaised, ka on nad tervemad. Teisalt aga naised kellel on seljataga mitu suhet, on pigem rusutud. Meeste puhul on aga vastupidi: nad tunnevad ennast seda paremini, mida rohkem suhteid neil on olnud. Vettpidavat selgitust sellele fenomenile ei osanud uurijad välja pakkuda.